Electronic Arts prošle je godine u prodaju izdao RTS koji nas je zaista sve očarao, a za garanciju njegove kvalitete bio je zadužen E.A.-ov razvojni tim iz L.A.-a, kojeg čine kreatori C&C: Generalsa na čelu sa Mike Verduom. Za one koji nisu igrali, ili za one koji su zaboravili, evo malog podsjetnika. Prva stvar koja nas je toliko veselila što se igre tiče je činjenica da napokon pod kontrolom možemo imati cijelo Međuzemlje, bilo ono pod ujedinjenim snagama ljudi i vilenjaka ili pod okupatorskom silom Sarumanova zla. Filmska licenca je u potpunosti bila postojana tako da je na jedan neobično ugodan način igraču dozvoljavala da igru odigra i iz one druge perspektive, perspektive horde zla na čelu sa spomenutim bijelim čarobnjakom. Ova opcija privukla je mnoge fanove filma i mnoge okorjele fanove knjige koji su na jedan drukčiji način mogli okončati Tolkienovu priču.
Ono što zasigurno sve zanima je razlog za nastavak. Zašto nastavak uopće postoji kada je se priča, koja prati filmsko remek-djelo Petera Jacksona, ustvari završila? Developeri nas uvjeravaju kako ćemo ovoga puta iskusiti kompletniji "The Battle for Middle-earth" koji će nam prezentirati mnoštvo borbi koje se, kako u filmskoj trilogiji, tako i u originalu igre, nisu pojavljivali, a prvenstveno ciljaju na borbe sjevernog Međuzemlja. Nama sve ovo smrdi na marketinški trik koji će nam ponuditi istu priču s nekim dodacima i vjerojatno novim završnim sekvencama. No, developeri nas strogo uvjeravaju u suprotno i tvrde kako ćemo iskusiti pravu kombinaciju P. Jacksonove i J.R.R. Tolkienove trilogije. Kao i obično, središnji dio igre je Singleplayer kampanja. U originalu ista nas je
vodila kroz autentične bitke iz LotR filmova, strogo se orijentirajući na njih što je dovodilo do određene ograničenosti. BfMe nas stavlja, kao što sam već rekao, u drevne borbe sjevernih područja Međuzemlja, u kojima ćemo preuzeti ulogu neobičnog saveza Vilenjaka i Patuljaka u borbi protiv brojnijeg neprijatelja predvođenim Sauronovim gnjevom, ili potpuno obratno… preuzeti ulogu hordi orka, goblina, trollova, zmajeva, Nazgula i dr. u cilju širenja zla i pokoravanja zemlje. Samim time iskusiti ćemo nove lokacije poput Mirkwooda, Loriena, Dalea, ili planinske utvrde Erebor, a očekuje se preko 60 različitih mapa. Za razliku od prvog nastavka, igra nakon prelaska Singleplayer kampanje s obje rase tu neće završiti. Otvara nam se nova "War of the Ring" opcija u obliku nove, zasebne igre, koja će pružiti jedan drukčiji stil igre, sličan onome u Total War igrama u kojima razvijate svoju vojsku u cilju osvajanja cijelog Međuzemlja. A kao šlag na kraju dolazi i podrška multiplayer igranja u War of the Ring-u u kojemu ćemo se protiv "neprijatelja" boriti u poznatim, povijesnim i drevnim bitkama Tolkienova svijeta.
Gameplay originala bio je poprilično monoton i zasnivao je se na jednostavnom i ograničenom base-buildingu. Dakle, samo je na određenim lokacijama bilo dostupno izgraditi svoje baze, svoje utvrde, što nas je u jednu ruku podsjećalo na "checkpoint" stil igranja. Developeri nas ovoga puta ne žele ograničavati ni u kakvom pogledu tako da su najavili potpunu slobodu, izgradnju baza i utvrda na bilo kojoj lokaciji na mapi, duže
napredovanje, raznovrsniji mikro/makro-menadžment itd. Mnogi se igrači u zadnje vrijeme žale na nepostojanje taktike u RTS žanru, koje je nažalost postojalo i u BfMe-u gdje je prevladavao tank-rush sistem, odnosno jednostavni taktički sistem u kojemu je bilo važno samo širiti broj svoje vojske, do maksimuma ju unaprijediti i pokoriti sve neprijatelje. Početnicima u žanru taj sistem je bio sasvim dovoljan i zarazan, ali veterani žanra osjećali su se zakinutim jer su jednostavno nakon unaprjeđenja svoje brojne vojske jednostavno mogli pritisnuti (defaultnu) tipku "A" (Attack=napad) obilježiti ju na najdalji kut mape, otići na ručak, a kada se vrate na ekranu bi pisalo "Victory"
. Spomenuta su neka poboljšanja u taktičkom smislu i raspoređivanju jedinica, ali ništa što bi nam dokazalo da će BfMe 2 biti pravi taktički RTS.
Iako je gameplay bio monoton, borbe, popraćene prelijepim vizualnim izgledom (o kojemu ćemo malo kasnije), bile su jednom riječju- spektakularne. Glavna okosnica svake borbe bili su heroji koji su predvodili svaku i bez kojih su mnoge bitke bile nemoguće za pobijediti. Osim heroja i drugih jedinica iz filmske trilogije (koji su se pojavljivali i u originalu) biti će tu i brojni koji su kreirani prema književnom djelu (heroji
poput: vilenjačkog gospodara Glorfindela, kralja Thranduila iz Mirkwooda i kralja patuljaka Daina), a ukupan broj heroja prijeći će cifru od 34, dok će jedinica biti čak više od 80. Najznačajnija imena među novim herojima iz filmova koji se u originalu nisu pojavili su: Elrond, Arwen, Galadriel i Wormtongue. MfMe 2 imati će jednu specifičnu novinu koja na neki način implementira i dodatno prilagođava RPG elemente igri. "Create-a-Hero" na samome početku SP kampanje od igrača zahtjeva da kreira svog originalnog heroja kojega će provesti kroz razne opcije poput izbora rase ili specifikacije istoga prema oružju, magijama i mogućnostima. I da, upravo tog heroja, kojega ćete naknadno kroz igru unaprijediti, možete koristiti u mutiplayer konfliktima.
Raznolikost u igri prelazi na novi stupanj koji vam garantira izbor između 6 frakcija, a svaka će imati svoje specifične jedinice, građevine i pristup igri. Borbe na moru, borbe ratnim brodovima, novina su u nastavku, očekujemo još spektakularnije borbe na kopnu i u zraku nego li je to bio slučaj u prvome dijelu. Prema materijalima koje smo da sada imali prilike vidjeti i pročitati, pomorske bitke koje će se voditi na prekrasno renderiranim morima koje zorno prikazuju sjene brodova i reflekciju sunca. Svaki će
brod na sebi imati određeni broj ratnika naoružanim lukovima i strijelama koji će, uz upgradeove, širiti vatru po protivničkim brodovima ili neprijateljima/građevinama blizu obale. Jedina zamjerka koju za sada imamo vezanu za bitke na moru je mali broj vrsta brodova od kojih su za sada poznate samo dvije, po jedna za svaku stranu (good & bad). Uz Codename: Panzers, The Battle for Middle-earth još je uvijek jedna od grafički najljepših igara u žanru danas. U nastavku očekujemo nove i još ljepše efekte poput njihanja drveća, sunce koje realnom svjetlošću obasjava mapu, a na nekim mjestima čini realan prikaz sjena, koje se odlično prilagođavaju i građevinama i jedinicama, bile potonje u pokretu ili ne. Najveća vizualna promjena primijetiti će se u pogledu na krajolik na području sjevernih zemlja, koji će velikim dijelom biti prekriven snijegom i ledom. Valja još jednom spomenuti prekrasno dizajnirane vodene predjele i fenomenalno dizajnirane pokrete vode.
Za kraj treba samo se podsjetiti odličnog zvuka popraćenog THX certifikatom koji je bio najbolji aspekt BfMe-a. Ne sumnjamo kako će se standard odlične glazbe i zvuka, koji prate sve igre Electronic Artsa, pojaviti i u nastavku odličnog LotR RTS-a. The Lord of the Rings: Battle for Middle-earth II očekuje se u prodaji tijekom ovogodišnjih blagdana, ali ništa još nije potvrđeno. Sve u svemu još uvijek imamo vremena da odigramo original ili se na bilo koji način podsjetimo LotR trilogije, bilo da pročitamo knjige, odigramo neke igre iz serijala ili pogledamo filmove ponovo.